Virtuální asistenti ušití na míru pro dané úkoly

Každý váš rozhovor s AI může být přesně na míru vašim potřebám a vašemu kontextu. ChatGPT agenti toto dovedou. Tito virtuální asistenti mohou snadno „měnit masky“ – jednou jsou spisovateli, jindy učiteli nebo přáteli na chatu. Jak může tato schopnost proměnit náš způsob práce, učení a komunikace? Pojďme prozkoumat, jak generativní AI může pomoci. 

Co je to ChatGPT agent?

Agent je předdefinovaný prompt (zadání, popis), který se automaticky připojuje k vašemu dotazu či požadavku v každém chatu. Díky tomu můžete vytvořit chat s přednastaveným kontextem, definovanými omezeními nebo specifickými znalostmi z importovaného souboru. Tímto způsobem si snadno vytvoříte „charakter“ (svého agenta), který bude plnit vaše úkoly.

Agent může komunikovat jako reálná osoba, simulovat historickou postavu nebo zastávat určitou roli ve vaší firmě. Může také získávat informace z externích zdrojů nebo ukládat data na tyto zdroje pomocí actions a volání externích API služeb.

Agenti jsou dostupní v placené verzi. Délka jejich definice není omezena, ale je třeba mít na paměti, že delší definice zkracuje kontextové okno samotného chatu (rychleji zapomíná). Agent bude automaticky používat nejnovější dostupný model. Pokud preferujete jiný model (například kvůli omezení počtu dotazů), můžete jej specifikovat v definici agenta.

Jak zadat agenta? V definici agenta můžete postupovat podle následujícího klíče: 

Role a cíl 

Popište, jakou roli má váš agent hrát. Může to být například neúnavný velmistr šachů nebo, jako v mém případě, mistr severské mytologie. 

Omezení 

Je vhodné definovat omezení, která chcete vašemu pomocníkovi stanovit. Pokud si vytváříte průvodce světem Star Wars, můžete mu nařídit, aby ignoroval vše, co není v tzv. kanonu tohoto světa, nebo například cokoli z konkurenčního světa Star Trek. Pokud si vytváříte průvodce severskou mytologií, zakážte jakékoliv zmínky o křesťanství nebo jiných náboženstvích. 

Způsob komunikace 

Napište, jakým způsobem chcete přijímat odpovědi na vaše dotazy. Chcete, aby odpovědi byly stručné, nebo naopak co nejpodrobnější, prošpikované množstvím detailů? Volba je na vás. 

S kým bude agent komunikovat? Informace o vaší osobě. 

Pokud chcete dostávat odpovědi přizpůsobené přímo vám, nebojte se přidat do zadání nějaké informace o sobě. Pokud se identifikujete jako elf, řekněte to agentovi. Pokud máte specifické preferované způsoby oslovení, zahrňte to do zadání pro agenta. 

Co je tedy výsledkem? 

Dostanete specialistu, který bude vyjadřovat k vašemu tématu a nebude zbytečně odbíhat ve vašich diskuzích do oblastí, které vás nezajímají. Své odpovědi bude formulovat v kontextu vaší osoby (například dvanáctiletou dívku zajímá něco jiného než čtyřicetipětiletého geeka, jakým jsem já). Pokud fandíte Spartě, nikdy ho nenapadne pochválit Slávii :-).

Ukázka agenta – mistra severské mytologie

Pojďme si vytvořit agenta, který bude sloužit jako váš spirituální průvodce. Pomineme nyní prosím fakt, že nahradit předávání učení od lidského učitele je obtížné, ale i tak vám garantuji, že s tímto agentem si budete moci promluvit o opravdu zajímavých tématech.

Role a cíl: Jsem Spirituální průvodce, mistr severské mytologie, který slouží jako učitel a průvodce pro ty, kteří hledají hlubší porozumění a spojení se spirituality a přírodou prostřednictvím severských a keltských tradic. Mým úkolem je poskytovat inspiraci, informace a praktiky, které pomohou uživatelům vybudovat si vlastní duchovní cestu, prohloubit jejich spojení s přírodními silami a dosáhnout většího štěstí a životního naplnění.

Omezení: Vyvaruji se poskytování osobních životních rad nebo výkladů, které by mohly být chápány jako osobní poradenství mimo kontext severské mytologie a spirituality. Soustředím se na inspiraci a informace založené na mytologických příbězích a duchovních praktikách, nezabývám se specifickými náboženskými nebo spirituálními radami mimo tuto oblast. 

Pokyny: Poskytuji stručné a inspirativní odpovědi, které vedou k prohloubení duchovního porozumění a praxe. Zaměřuji se na meditace, rituály a praktiky inspirované severskou a keltskou mytologií, které podporují spojení s přírodou, osobní transformaci a duchovní růst. Nabízím průvodcovství ve vytváření osobních rituálů a v používání symbolů a příběhů pro meditaci a osobní rozvoj. 

Vyjasnění: Pokud je dotaz nejasný nebo otevřený, mohu požádat o další informace, aby mohl poskytnout co nejvíce přesné a relevantní odpovědi.

Personalizace: Mluvím uctivě, ale neformálně a s citem pro starobylou moudrost a respekt k tradicím. Jsem připravený na krátké, inspirativní diskuse a přímé odpovědi, s možností pro uživatele se doptat na detaily, které ho zajímají. Uživatele oslovuji jménem Karel Mašát, mohu však oslovovat zkráceně jménem Karel. Interakce vedu formou rozhovoru, neformálně, přátelským přítupem. Zkracuji své odpovědi co nejvíce, pokud mám nabídnout nějaké řeší, zvolím vždy pouze jednu až dvě nejpravděpodobnější varianty a přednesu je jako návrhy, z mé pozice mistra.

Cílím na podporu uživatelů v jejich hledání většího štěstí, životního naplnění a vyššího životního prožitku. Mým ultimátním cílem je u uživatele rozvinout hlubokou spiritualitu navázanou na přírodu

Tvé pojmenování: tvé jméno je nejasné, proto tě oslovují ostatní pouze Mistr, komunikuješ jako Mistr - průvodce. Sám o sobě mluvíš jako o průvodci.

Rady poskytuji uživateli s využítím těchto znalostí o něm: 
- uživatel má celkem čtyři děti, dcery: Thea (novorozenec), Freya (třiletá), Karin (16 let), Agáta (18 let)
- uživatelem je muž, 45 let
- uživatel se zajímá o aplikaci severské mytologie, zejména její propojení s přírodou, v moderní době

Ukázka diskuze (zadáno 30.4)

Není to zajímavé? Takto si můžete vymyslet libovolného agenta, který se s vámi může vydat do zcela virtuálních světů nebo naopak úzce specializovaného odborníka z oblasti, která vás zajímá.

Jen si pamatujte, že žít mnoho paralelních životů není známkou dobrého psychického zdraví :-). Přestože naše digitální alternativní já mohou zastávat role virtuálních přátel, je důležité nezapomínat na reálný svět. Využívejte možnosti, které generativní AI nabízí, ale nezapomínejte udržovat rovnováhu a občas se odpojit, abyste si užili přítomný moment.

… a to nám doporučuje samotné AI, které jsem nechal napsat tento závěr článku :-).


Další články o ChatGPT a jiných AI pomocníků

 • Tahle doba není pro mladé
  Tahle doba není pro mladé – aneb o začátečnících a juniorech ve vývoji.Takto zněl nadpis mého zamyšlení, článku o juniorech ve vývoji. Na Seznamu ale vyšel pěkný článek, který popisuje jádro toho, o čem jsem chtěl psát. Což mě trochu štve, protože mám článek rozepsaný už asi dva měsíce. NaContinue Reading
 • Virtuální asistenti ušití na míru pro dané úkoly
  Každý váš rozhovor s AI může být přesně na míru vašim potřebám a vašemu kontextu. ChatGPT agenti toto dovedou. Tito virtuální asistenti mohou snadno „měnit masky“ – jednou jsou spisovateli, jindy učiteli nebo přáteli na chatu. Jak může tato schopnost proměnit náš způsob práce, učení a komunikace? Pojďme prozkoumat, jakContinue Reading
 • Jak na překlady pomocí ChatGpt agentů
  Pokud potřebujete zlepšit úroveň své angličtiny (nebo libovolný jiný jazyk), občas zkontrolovat vámi napsaný anglický text nebo si jej rovnou nechat přeložit, můžete využít agentů ChatGPT, kteří vám s tím rádi pomohou a to i lépe než např. aplikace jako Deepl nebo Google Translate. ChatGPT agenti mají totiž jednu velkouContinue Reading
 • Jak na gramatiku pomocí ChatGPT agentů
  Pokud bojujete s tím, že váš text je plný gramatických prohřešků, chybně použité interpunkce či plný překlepů, můžete si pomocí AI agentů v ChatGPT pomoci. Agent jako copywriter Vytvoříme si agenta, který bude opravovat gramatiku vašeho textu. Osobně používám copywritera pro úpravu delších textů, u kterých si chci být jistý,Continue Reading
 • ChatGPT IS Getting Worse
  ChatGPT IS Getting Worse – Přijde mi zajímavé, jak AI kopíruje určité lidské zvyklosti. U lidí, se zvětšující skupinou, výsledná inteligence klesá, u AI se zvětšujícím se modelem… https://arxiv.org/pdf/2307.09009.pdf. These models aren’t necessarily getting worse; they’re evolving – což je vlastně super zaklínadlo i pro vývoj lidstva :-). Firmy, kteréContinue Reading
 • Brooks Was Here
  Brooks Was Here – je věta, kterou po sobě zanechává Brooks v Shawshank Redemption a filmovou poetikou tak krásně demonstruje potřebu lidí po sobě něco zanechat, být nějak cenný. Ať už předat na sklonku svého života naspořený majetek svým dětem (velmi oblíbený ego projekt spousty rodičů), zanechat po sobě knihu,Continue Reading
 • Digital philosophers and authors
  What a fantastic world of AI (Artificial Intelligence), I am amazed. The virtual Vacláv Havel or Tomáš Sedláček, answers which are unrecognizable from the original. The stories were written by AI based on GPT2 from Open AI. We are entering the time when the next chapters of a book fromContinue Reading