Tahle doba není pro mladé

Tahle doba není pro mladé – aneb o začátečnících a juniorech ve vývoji.

Takto zněl nadpis mého zamyšlení, článku o juniorech ve vývoji. Na Seznamu ale vyšel pěkný článek, který popisuje jádro toho, o čem jsem chtěl psát. Což mě trochu štve, protože mám článek rozepsaný už asi dva měsíce. Na druhou stranu si říkám, že mě předběhl člověk… příště to už bude asi AI bot 😊. Takže well-done a doporučuji přečíst.

https://lnkd.in/enhfPj-G

A vybírám z článku, který už nemá cenu dopisovat:

Seniornější vývojáři mají velkou výhodu, kterou je jistý náskok před AI. Otázkou však je, jak dlouho jim ten náskok ještě vydrží.

– Předpokládám, že skladatelé hudby se před dvěma lety cítili v bezpečí, nyní je tady Suno.
– Fotografové se smáli prvním verzím Midjourney, dneska už není potřeba chodit do fotobanky pro fotku, stačí zadat prompt.
– Marketéři byli v pohodě, pak přišlo před rokem ChatGPT, které za rok udělalo už tři výrazné iterace, kdy při každé z nich diametrálně posunulo své možnosti a obor to dost mění.
– Seniorní vývojář se nyní cítí v pohodě (CoPilot mu pomáhá) a kouká se na automaticky vygenerované testy shovívavě a možná s mírným pobavením.

Dnes.

Vsadíte si, že to tak bude stejně i za dva roky? Lidé myslí lineárně, nedokážou pochopit akceleraci – rychlost zlepšování, která nyní v generativní AI probíhá.

Junioři toto však vědí. Přicházejí už do světa, kde AI bude všudypřítomné. Vědí, že pokud chtějí v oboru uspět, nebude to s největší pravděpodobností o tom, že se něco naučí a vydrží jim to dalších X let, jak je to dnes. Tuší, že se jejich práce bude v následujících letech s největší pravděpodobností velmi měnit.

Těm dobrým to nevadí, přišli se učit. Ti zkušenější, co žijí z podstaty (občas mid a často senior levels) brzy nejspíše neobstojí. Tady mají junioři asi jedinou svou výhodu – nejsou zatíženi minulostí.

Je to zde.

„Svět se změnil. Cítím to ve vodě. Cítím to v půdě. Cítím to ve vzduchu. Mnohé, co kdysi bylo, je ztraceno.“

🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *