…takové polo-oficiální polo-profesní skoro-CV.

Jmenuji se Karel Mašát a jsem 43 letý geek z Prahy. Pokud chcete vědět, co dělám a aktuálně hledám, přeskočte historii a podívejte se na konec.

Pre-historie

K IT, konkrétně k programování, jsem se dostal zhruba v 18 letech, kdy jsem vložil do svého prvního počítače IBM PC XT obrovskou 5,25″ disketu a nainstaloval se mi do počítače program M602. Byl jsem ohromen tím, jak to pracuje “samo“. Kamarád mi totiž napsal jednoduchý .bat skript, který program automaticky rozbalil na harddisk počítače a spustil ho. Byl jsem tak nadšen, že jsem si to pouštěl pořád dokola. Následovali mé textové hry v .bat souborech, první programy pod DOSem v Turbo Pascal 6 a 7. Pak již první aplikace pro Windows v Borland Delphi. V tomto prostředí jsem vytvořil a následně prodával (první podnikatelský počin) prográmek na evidence Videokazet (VideoData) a následně na evidenci kontaktů (Contact Manager). Obou se prodaly stovky licencí a mě to udržovalo při životě celé dva roky mého trápení se na Fakultě strojní ČVUT.

Ze školy jsem si odnesl poznatek, že klasické Cčko se dá naučit, že Matematice 4 rozumím asi jako abstraktnímu umění, tedy vůbec, a že nejdůležitější předmět na škole je Historie techniky, což tenkrát obnášelo naučit se asi 300 stran nazpaměť (tj. tudy cesta pro mě nevedla). Na civilce jsem přičuchl k PHP a Linuxu. Pochopil jsem ale, že PHP není pro mě a že Linux je sice fajn, jenže to je asi tak všechno.

Mladší Pre-Historie

Do první fulltime práce jsem nastoupil roku 2003, přeškolil se z Delphi na .NET 1.1 a vkročil tak do své programátorské budoucnosti. Pracoval jsem na informačních systémech pro banku (eBanka, nyní RB), pro kiosky (EVA – Elektronicky vlídná administrativa), naučil se MSSQL a ORACLE databázi. Těžiště mé práce bylo však v rezervačních systémech (HotelTimeTeeTime, VascoYacht), kde mě nejvíce bavila práce na business vrstvě aplikací. V roce 2005 jsem se podílel na svém prvním projektu pro státní správu (IS-SOD, státní odborný dozor – MDCR) a jako koníček jsem spustil portál mujZpravodaj.cz (cca 120tis. návštěv měsíčně). V té době jsem již pracoval jako OSVČ.

Historie

V roce 2006 jsem začal spolupracovat s firmou eProjekty Praha, s.r.o, která se soustřeďovala na dodávání systémů pro Vědu a Výzkum pro státní správu. Nejprve jsem však začal pracemi na několika projektech pro NKU. Postupně jsem tak vytvořil rezervační systém pro auta a místnosti, aplikaci na analýzu telefonních hovorů, dotazníkový systém a informační systém na školení zaměstnanců. Zde jsem již pracoval zcela samostatně a u svěřených projektů jsem obstarával vše, od analýzy až po vývoj. Pochopil jsem, že mě baví jednat se zákazníkem, vymýšlet, jak věci „udělat” a že grafikem nebudu.

V roce 2007 jsem začal pracovat na něčem, co se v té době dalo jen těžko popsat. Cílem bylo vytvořit systém, který je komunitní jako Facebook (v té době v plenkách) a který by umožňoval uživatelům evidovat svá libovolná data v libovolných strukturách a libovolně je sdílet a dále s nimi pracovat. Nejednalo se o můj podnikatelský záměr, nicméně na základě něho vznikl již můj Framework EllyoEllyo WebPortál a desítky dalších aplikací.

Má práce pokračovala tvorbou informačních systému pro státní správu (RPS, eRivePřínosy, MZE-KUS, PUV) a jiné státní subjekty (IS-VURV, VUPP-ISV, ÚZEI ..atd.). Zde jsem již vedl menší tým a má činnost byla převážně v analýze, jednání se zákazníkem a vedení týmu. Všechny tyto projekty jsou postaveny na Ellyo. Aktivně se zajímám o moderní trendy vývoje, částečně i díky mému studiu na VŠMIE. Unit Testing, Agilní vývoj, ORM, UML,  návrhové vzory – to vše a mnoho jiného se snažím v rámci možností implementovat do své práce.

Koncem roku 2012 firma eProjekty zaniká a já pokračuji v práci na částečný úvazek pro společnost KPM Consult, a.s., kde pracuji na projektu Prevlec.cz. Dále se věnuji informačnímu systému Grantové agentury pro CZU, který vznikl pod mým vedením.

Skoro současnost

V květnu 2013 přestupuji do ePojisteni.cz, s.r.o. Nejprve jsem součástí týmu ePojisteni.cz, následně však přestupuji na projekt, který byl vždy mým snem. Jedná se o vývoj informačního systému pro virtuálního operátora (TeleUspory). Projekt mám, z hlediska IT, kompletně na starosti od analýzy, až po vývoj samotný.

Systém integruji do EOIS (Elephant Orchestra Information System) – na jehož následném rozvoji se taktéž podílím. EOIS je postaven na APS.NET MVC, Entity Frameworku – code first, DI Windsor Castle a obecně “trendy“ technologicích, což mě, snad jako každého vývojáře, hodně “baví“. Součástí “telco“ systému je kompletní billing, správa klientů a zastřešení všech technických procesů potřebných pro činnost virtuálního operátora.

Kromě prací na TeleUsporach přebírám postupně řízení vývoje v Elephant Orchestra. Starám se o nábor, hodnocení programátorů a jiné manažerské “radůstky“. Podílím se na rozhodnutích ohledně EOIS. Zjišťuji, že i manažerská činnost mě baví – stále jsem ale úzce v kontaktu s vývojem.

Z EOIS se postupně stává systém CRM (správa klientské základny EO), systém pro správu obsahu (redakční systém pro weby EO, např. uspory.cz), obecně komplexní informační systém Elephant Orchestra.

V roce 2014 se ePojisteni a Elephant Orchestra stává součástí holdingu NetBrokers, jehož součástí je nově i Crazy Tomato, skupina slevových portálů (např. slevydnes.cz) a hlavně Tarifomat.cz (leader ve zprostředkovávání tel. tarifů). Z hlediska vývoje je zde snaha o sjednocení a využívání synergií napříč celou skupinou, což vyvrcholí posunutím mé osoby do role CTO celé skupiny. Mezi mé hlavní povinnosti patří transformace vývoje v ePojisteni (např. zavedení SCRUMu), vedení vývoje v Elephant Orchestra a integrace (resp. zavedení) Tarifomatu do EOIS. Informační systémy skupiny využívá v té chvíli již téměř 500 zaměstnanců.

Obecně mě práce pro skupinu po profesní stránce velmi naplňuje, obsahuje (jak se tak říkává) plno výzev. V říjnu 2015 však, na svou žádost, ze skupiny odcházím. NetBrokers přeji vše dobré – mají pěkně našlápnuto.

 

Současnost

Po dvou měsících cestování a dovolené jsem zaměstnán na tři měsíce jako SW Architekt pro Certicon, a.s. na projektu pro americkou medicínskou společnost Medtronic.com. Pozici však nikdy nedostanu šanci zastávat, dostávám úkoly pouze jako . NET Developer a po třech měsících, na konci dubna 2016, je spolupráce ukončena.

No a teď se dostáváme konečně k tomu důležitému, tj. co dělám dnes zjistíme snadno, od toho je přece Linked In 🙂.

PS. IT mě ale stále baví. 

.. a kromě toho také rád hraji pingpong, jezdím na kole a běhám. Dříve jsem cvičil aikido (2 roky) a jujutsu (6 let) – svět bojových umění mě pořád láká a mám ho rád. Miluji SCI-FI filmy a jsem Sheldon Cooper follower.