Brooks Was Here

Brooks Was Here – je věta, kterou po sobě zanechává Brooks v Shawshank Redemption a filmovou poetikou tak krásně demonstruje potřebu lidí po sobě něco zanechat, být nějak cenný. Ať už předat na sklonku svého života naspořený majetek svým dětem (velmi oblíbený ego projekt spousty rodičů), zanechat po sobě knihu, anebo jen vyrýt větu do prámu, na kterém se postava tohoto skvělého filmu oběsí. Snad je to o touze najít smysl v lidském životě, anebo se jen jako jednotlivec chceme nějak zapsat do pomyslné kroniky lidstva.

Dnešní AI už umožňuje vytvořit si novodobou formu náhrobku v podobě chatbota, či chcete-li autonomního avatara. Toho lze naučit z vašich textů a jiných podkladů odpovídat a udržet konverzaci na libovolné téma jako byste odpověděli vy sami.

Kvalita odpovědi je daná v podstatě už jen množstvím vašeho textu, kterým naučíte už nějaký před-učený model, který obsahuje v sobě už soudobé reálie, které odpovídají zhruba vašemu vzdělání, zaměření, sexuální orientaci …atd. Je tak použit aktuální kontext (realita ve které žijete), který je aplikován – použit stylem vám vlastním.

A je to! Máme Avatara, který komunikuje vaším stylem, se znalostí podobné té vaší, jako byste odpovídali přímo vy. Při dostatečně velkém zdroji vašich podkladů může už dnes chatbot dosáhnout kvality, které odpovídá většina našich diskusí nebo kvality videí většiny dnešních youtuberů (a asi i tohoto malého zamyšlení :-)). Tento chatbot odpovídá i vypadá jako vy (podívejte se na deepfake ukázky níže) a může zde být déle, než vyrytá věta “Brooks was here”. A to už něco znamená.

Všechny technologie jsou již k dispozici:

Syntéza hlasu: (např. Speechelo, hlasem.com a podobné) 
Převod hlasu na text: (zcela běžně dostupné) 
AI Chatbot (dnes populární https://chat.openai.com/) nebo např. trénování GPT3 modelů co používá Digitální spisovatel pro psaní článků jako by byly od Václava Havla, https://lnkd.in/euPGEi-Z
Deepfake generování obrazu vašeho Avatara: ukázka např. zde: https://lnkd.in/e6sqTZUc nebo zde https://deepfakesweb.com/

Update (23.5.2024): s rozmachem AI tyto služby již přicházejí na trh. Viz. např. zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *