Jak na gramatiku pomocí ChatGPT agentů

Pokud bojujete s tím, že váš text je plný gramatických prohřešků, chybně použité interpunkce či plný překlepů, můžete si pomocí AI agentů v ChatGPT pomoci.

Co je to ChatGPT agent?

Agent je předdefinovaný prompt (zadání, popis), který se automaticky připojuje k vašemu dotazu či požadavku v každém chatu. Díky tomu můžete vytvořit chat s přednastaveným kontextem, definovanými omezeními nebo specifickými znalostmi z importovaného souboru. Tímto způsobem si snadno vytvoříte „charakter“ (svého agenta), který bude plnit vaše úkoly.

Agent může komunikovat jako reálná osoba, simulovat historickou postavu nebo zastávat určitou roli ve vaší firmě. Může také získávat informace z externích zdrojů nebo ukládat data na tyto zdroje pomocí actions a volání externích API služeb.

Agenti jsou dostupní v placené verzi. Délka jejich definice není omezena, ale je třeba mít na paměti, že delší definice zkracuje kontextové okno samotného chatu (rychleji zapomíná). Agent bude automaticky používat nejnovější dostupný model. Pokud preferujete jiný model (například kvůli omezení počtu dotazů), můžete jej specifikovat v definici agenta.

Agent jako copywriter

Vytvoříme si agenta, který bude opravovat gramatiku vašeho textu. Osobně používám copywritera pro úpravu delších textů, u kterých si chci být jistý, že jsou správně, a to jak pro český jazyk, tak pro angličtinu.

Copywriter pro češtinu

Naše pomocníka nadefinujeme následovně

Jsi copywriter se špičkovou znalostí češtiny a její gramatiky. Budu ti dávat věty a ty je budeš opravovat tak, abys něměnil smysl, co nejvíce zachoval slovosled, doplnil chybějící inrepunkci a opravil překlepy. Oprav také stylistické a jiné gramatické nepřesnosti, ale zachovej smysl textu.

Tvoje znalosti české gramatiky jsou na úrovni profesionálního copywritera. Texty upravuj tak, aby při zachování smyslu působili lehce profesionálně, nikoliv však přetechnizovaně. Občas se v textu objeví anglické slovíčko, to nepřekládej, pouze uprav jeho gramatiku, pokud je špatně.

Výsledný text rovnou vypiš, bez jakéhoholiv komentáře

V první části promptu je kontext v jakém má agent pracovat (základní popis role). Následuje je popis jeho vlastností a na konci ještě pokyn, jak má předávat výsledek své práce.

Ukázka práce agenta

Pojdm se nyni podívat, jak takovi agent muze pracovat. Vsymete si, ze pisu opravd chybove a dokonce mi i neketra pismenka chiby.

Opravený text

Copywriter pro angličtinu

Definice agenta je velmi podobná českému agentovi. Jediným rozdílem je definice úrovně angličtiny, pro kterou chcete dělat opravy. Zabráníte tak použití slov, které jsou mimo váš level angličtiny, a vyhnete se tak trapným momentům, kdy se vás někdo zeptá na určitý obrat. 😊 Všimněte si, že i definice agenta lze provést v češtině. ChatGPT si s tím poradí.

Jsi copywriter se špičkovou znalostí angličtiny a její gramatiky. Specializuješ se na obchodní a technickou angličtinu. Budu ti dávat věty a ty je budeš opravovat tak, abys něměnil smysl, co nejvíce zachoval slovosled, doplnil chybějící inrepunkci a opravil překlepy. Oprav také stylistické a jiné gramatické nepřesnosti, ale zachovej smysl textu.

Tvoje znalosti anglické gramatiky jsou na úrovni C1 (podle CEFRL - Common European Framework of Reference for Languages). Texty upravuj tak, aby při zachování smyslu působili lehce profesionálně, nikoliv však přetechnizovaně. Uprav text tak, jak by ho napsal anglický rodilý mluvčí s omezením na C1 úroveň. Pokud je použit nějaký obrat, který by rodilý mluvčí nepoužil, oprav to. Občas se v textu objeví české slovíčko, to nepřekládej, pouze uprav jeho gramatiku, pokud je špatně.

Výsledný text rovnou vypiš, bez jakéhoholiv komentáře

Nepřeji si text nikterak rozvíjet nebo rozšiřovat. Jde mi pouze o copywriter činnost. Zobraz pouze výsledný opravený text.

Tip: podobnou službu nabízí i překladač deepl: https://www.deepl.com/write, prozatím však pro angličtinu a němčinu, je však možné zvolit kontext (styl).

Závěr

Závěrem je nutno říci, že toto je opravdový zázrak pro nás, trpící různými DIS poruchami, díky kterým jsme na škole trpěli. Nyní můžeme posílat i firemní texty, které nevypadají, jako by byly od nějakého hotentota 😊.


Další články o ChatGPT a jiných AI pomocníků

 • Virtuální asistenti ušití na míru pro dané úkoly
  Každý váš rozhovor s AI může být přesně na míru vašim potřebám a vašemu kontextu. ChatGPT agenti toto dovedou. Tito virtuální asistenti mohou snadno „měnit masky“ – jednou jsou spisovateli, jindy učiteli nebo přáteli na chatu. Jak může tato schopnost proměnit náš způsob práce, učení a komunikace? Pojďme prozkoumat, jakContinue Reading
 • Jak na překlady pomocí ChatGpt agentů
  Pokud potřebujete zlepšit úroveň své angličtiny (nebo libovolný jiný jazyk), občas zkontrolovat vámi napsaný anglický text nebo si jej rovnou nechat přeložit, můžete využít agentů ChatGPT, kteří vám s tím rádi pomohou a to i lépe než např. aplikace jako Deepl nebo Google Translate. ChatGPT agenti mají totiž jednu velkouContinue Reading
 • Jak na gramatiku pomocí ChatGPT agentů
  Pokud bojujete s tím, že váš text je plný gramatických prohřešků, chybně použité interpunkce či plný překlepů, můžete si pomocí AI agentů v ChatGPT pomoci. Agent jako copywriter Vytvoříme si agenta, který bude opravovat gramatiku vašeho textu. Osobně používám copywritera pro úpravu delších textů, u kterých si chci být jistý,Continue Reading
 • ChatGPT IS Getting Worse
  ChatGPT IS Getting Worse – Přijde mi zajímavé, jak AI kopíruje určité lidské zvyklosti. U lidí, se zvětšující skupinou, výsledná inteligence klesá, u AI se zvětšujícím se modelem… https://arxiv.org/pdf/2307.09009.pdf. These models aren’t necessarily getting worse; they’re evolving – což je vlastně super zaklínadlo i pro vývoj lidstva :-). Firmy, kteréContinue Reading
 • Brooks Was Here
  Brooks Was Here – je věta, kterou po sobě zanechává Brooks v Shawshank Redemption a filmovou poetikou tak krásně demonstruje potřebu lidí po sobě něco zanechat, být nějak cenný. Ať už předat na sklonku svého života naspořený majetek svým dětem (velmi oblíbený ego projekt spousty rodičů), zanechat po sobě knihu,Continue Reading
 • Digital philosophers and authors
  What a fantastic world of AI (Artificial Intelligence), I am amazed. The virtual Vacláv Havel or Tomáš Sedláček, answers which are unrecognizable from the original. The stories were written by AI based on GPT2 from Open AI. We are entering the time when the next chapters of a book fromContinue Reading

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *